Barvení, moření a lakování

Barvy

Barvit můžete několika druhy barev. 
Záleží na tom, jakého výsledného odstínu chcete dosáhnout. I způsoby barvení se mohu lišit.
Velmi oblíbená jsou mořidla na dřevo. Ta rozdělujeme na lihová a vodou ředitelná. Mořidla se prodávají v roztocích i v prášku. V dnešní době  jsou v prodeji již i mořidla určená přímo na papírové ruličky. (papírový pedig)
Podobného výsledku jako mořením dosáhnete i barvením v barvách na textil, potravinářských barvách, barvách na vajíčkaNevýhoda je, že při pletení barva pouští na ruce a poté i při lakování. 
Tyto všechny práškové barvy a mořidla můžete mezi sebou míchat.
Vyzkoušet také můžete alternativní barvení v cibulových slupkách, kávě nebo čaji, krepovém papíru.

Překrýt tisk na ruličkách lze barvením BALAKRYLEM či LATEXEM. Přidáním jakýchkoli tónovacích barviček (Primalex, Remal, Kolorka, Color line…) do bílého Balakrylu či Latexu můžete dosáhnout nepřeberného množství odstínů. Barvy RAMAKOL mají tu výhodu, že jsou husté (lze ředit vodou) a překryjí tisk  na ruličkách hned po jednom nátěru. Barvy podobné Balakrylu jsou barvy GENIUS PRO. Barva je hustá (lze ředit vodou). Odstínů této barvy je také hodně. Po uschnutí je barva lesklá a má uzavřený povrch, není tedy potřeba výrobek po té lakovat. Mořidlům jsou vzhledově podobné i LAZUROVACÍ LAKY (barva + lak 2 v 1). Stejně tak jako mořidlo nezakryjí tisk.  Po jejich natření není již potřeba výrobek dále lakovat. Těmito lazurami dosáhnete krásného přírodního vzhledu. Je možné používat i akrylové barvy, které se na ruličky může nanášet štětcem či houbičkou.

Nejčastější otázka a dilema: Barvit ruličky před pletením nebo po pletení?

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď. Pokud chceme plést jednobarevný výrobek je jedno kdy budeme barvit. Pro více barevné vzory barvíme ruličky předem.

Též závisí na tom co chceme barvit, protože barvení štětcem jde na hotovém výrobku vidět jelikož se barva nedostane do všech záhybů vzoru. Potom je lepší výrobek namočit nebo velmi rozředěnou barvou nastříkat přes rozprašovač. 

Typy s lakováním:
 
Když ruličky pouští barvu při lakování hotového více barevného košíku.
V takovém to případě opatrně a jedním směrem lehce přetřeme více ředěným lakem či duvilaxem a necháme zaschnout, pak lakujeme jako obvykle.
 

Fotogalerie: barvení, moření a lakování

/album/fotogalerie-barveni-moreni-a-lakovani/bbb-jpg/ /album/fotogalerie-barveni-moreni-a-lakovani/bb-jpg/